Sinemahâl Film Okulu

yazar:

kategori:

“Film sanatı sadece film sanatı değildir; hayatta ve dünyada söz sahibi olmak için kültür-sanatta ve özelde film sanatında asgari bir fikre ve duruşa sahip olmak gereklidir” düsturu ile yola çıktığımız Sinemahal Film Okulu 30 Nisan’da başlıyor. 

Enver Gülşen’in koordinatörlüğünde gerçekleştireceğimiz programımızda Japon sinemasından Yeni Amerikan sinemasına, Kuzey Avrupa sinemasından Afrika sinemasına kadar tüm modern sinema gelenekleri, içinden neşvünema bulduğu kaynaklarıyla birlikte ele alınacak. 

Uzun soluklu bir arayışın ilk adımı olarak bu dönemki beklentimiz, “kendilik” şuuruyla yoğrulmuş bir Türk film geleneği oluşturabilmek için yine kendi geleneğimizden başlayarak özgün imge modellerimize doğru yol açmak/almaktır. 

Önceliğini kuramsal zemine veren, beraberinde uygulamalı dersler ile niteliğini artırmak niyetinde olan Sinemahal Film Okulu, yaklaşık 3 aylık bir sürede toplam 36 oturumda gerçekleştirilecek. Teorik olarak planlanan oturumlarda değinilecek modern sinema gelenekleri:

2 Oturum İtalyan Yeni Gerçekçiliği, 

2 Oturum Fransız Yeni Dalgası,

4 Oturum Çek Yeni Dalgası; Macar, Leh ve Sovyet sinemaları,

2 Oturum Yeni Alman ve Avursturya sineması,

1 Oturum Kuzey Avrupa sinemaları,

2 Oturum Yeni Amerikan sineması,

2 Oturum Güney Amerika, İspanya ve Portekiz sinemaları,

3 Oturum Japon, Tayvan, Hint ve Çin sinema gelenekleri,

6 Oturum Türki Cumhuriyetler, İran, Arap ve Türk sinemaları

Teorinin paralelinde pratik tasarlanan 12 oturumda ise senaryo, görüntü yönetimi ve kurgu dersleri yer alırken bunlardan 8 tanesinin alanında ünlü konuklar (yönetmen- görüntü yönetmeni) eşliğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

Programımız devamlılık ve istikrar ön koşuluyla, önemsediğimiz konulara merakı olan ve ortak dertleri paylaşabileceğimiz herkesin katılımına açıktır.

 

Program Tarihleri: 30 Nisan -16 Temmuz 2024

Program Günleri / Saati: Salı ve Çarşamba / 17:30 – 20:30

Program Süresi: 36 Oturum / 54 Saat  

Program Yeri: İstanbul Tasarım Merkezi – Özbekler Tekkesi 

Not: Bu program ücretsizdir.

Detaylı tarih çizelgesi ve içerikler için tıklayınız: sinemahalsanat.com/cizelge

Ön başvuru ve kayıt için tıklayınız: sinemahalsanat.com/basvur

Bu etkinlik T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmiştir

 
 

 

 


Yorumlar

“Sinemahâl Film Okulu” için 3 yanıt

  1. Hüseyin savaş avatarı
    Hüseyin savaş

    Daha önceki derslere katılmıştım. Çok yararlı olduğunu düşünüyorum.
    Yeni dönemde de katılmayı istiyorum.

  2. Hayırlı olsun. Ben denizli de yaşıyorum. İstanbul a gelebilme imkanım yok . Ama enver bey in sinema derslerine katılmayı çok isterdim . Bu dersleri online yapsanız herkes faydalansa daha iyi olmaz mı ( enver bey online derse olumlu bakmıyor ama Allah rızası için bunun tekrar düşünse çok memnun oluruz)

  3. Enver hocanın tedrisatından geçmeyi öyle uzun zamandır arzu ediyorum ki… Aynı eğitim programı farklı tarihlerde Ankara’da da yapılamaz mı?..